
Прочетен: 1151 Коментари: 9 Гласове:
Последна промяна: 27.04.2019 10:42


ХАСКОВО, Весела ТОДОРОВА
Светът е тази утрин. Този ден.
И този стих, в темела им вграден.
Светът си ти. Светът е онзи Някой.
Кантарионите, разнесли мрака.
Светът е този миг. И този огън.
И тази светлина. И този звън.
Светът е сън в усмивката на Бога.
Както е сън и Неговият сън.
Родопската поетеса Елена Алекова изпълни с поезия препълнената зала “Хасково”. Десетки почитатели на писменото слово дойдоха на литературната й вечер, на която бяха представени две от най-новите й книги – “Сънища и скрижали” и “Каквото...”.
Поканата към писателката, преводачката и общественичката, която бе член на журито в Литературния конкурс за дебютанти “Южна пролет” тази година, дойде от Сдружение за култура “Хасково 2015”. Димитър Шалапатов представи накратко гостенката, която е и сред активистите на тракийското движение в България и припомни духовното й родство с Николай Хайтов и връзката й със свещената Родопа планина.
“Похвално слово за стъбълцето” бе подготвил за Елена Алекова поетът Петър Василев. Тя е от породата на родените поети, които очертават лицето и върховете на родната поезия. “Дете на Бога” е стихотворението, което е като сгъстена анотация на целия й първи цикъл в “Скрижали и сънища”. Със “Стъбълце” пък можем да опишем самата нея, като трошлива, но витална. Алекова пише сериозна поезия за сериозни читатели, каза още Василев.
Няма да срещнете Елена Алекова в класацията за най-популярни автори. Творбите й са тест за читателя, каза от своя страна д-р Йордан Нанчев. Поезията й е с пределна истинност и самотност, изпълнена с екзистенциални теми, на които тя стъпва от позицията на своя богат житейски опит, но по детски игриво. Тя вярва в спасителната сила на словото, каза още Нанчев, и също припомни фразата “Аз съм галено дете на Бога”.
В представянето на поетесата се включи и Никола Иванов, който е писал рецензии или статии за повече от половината й книги, включително и предговора към най-новата й творба – “Каквото... “. Творбите в нея са преди всичко реплики на известни популярни стихове, цитати от фолклора, стари шлагери и т.н. В края на книгата поетесата е посочила и авторите на творбите и съответните цитати, на основата на които е сътворено стихотворението.
Именно затова поетесата ги е определила като центонини (от „центини”), т.е. стихове, предизвикани от цитати, които са впечатлили авторката и са я провокирали за съответната поетична творба. Преобладава детското, чистото, непорочното, неоскверненото. С тази си стихосбирка Елена Алекова успешно доказва, че може да се пише смислено и по този начин.
Високи, сини планини,
реки и златни равнини…
Земята - като че пустиня.
Небето - свъсено…
Родина.
*
Дали позор ще срещнеш или слава… -
Не страдай, не плачи, не съжалявай.
Сърцето утеши, изтрий сълзите
И натири тъгата вдън горите.
На всички ей така благодари,
че още твоята звезда гори.
И още, че те чака път далечен.
Че ти е хубаво. Че ти е вечно.
Тази стихосбирка на Елена Алекова е в известен смисъл експериментална и провокативна преди всичко с опита да се пише за най-сериозните и важни теми за човека непретенциозно, опростено, приземено. Сериозният творец не може да избяга от тежките въпроси на Битието. Елена Алекова свързва вечността с ежедневното, небесното и земното, духът и материята, реалността с безкрая. Всичко това тя прави, без да изпада в битовизъм, каза още Никола Иванов.
Предсказанието на баба Ванга за света от...
Сладки билкови рецепти при болно гърло и...
“Ангел Кънчев“ 5.
Тука всяка мижитурка
пише се поет.
“Ангел Кънчев“ 5.
Тука всяка мижитурка
пише се поет.
има още мижитурки
за " писател" и " поет".